Technika

Jednotka má k dispozici Forda Tranzit, plně vybavenou AVIA – A31, stříkačky PS-12 a PPS-8, které jsou vlastnictvím obce. Dále sbor vlastní starou koňskou stříkačku vyrobenou firmou Smékal – Čechy u Prostějova, která je plně funkční.

Koňská stříkačka R. A. Smékal (Čechy u Prostějova, nyní Čechy pod Kosířem)

Vyrobena kolem roku 1892 firmou R. A. Smékal v Čechách u Prostějova. Tato firma se specializovala na výrobu hasičské techniky a nářadí. Největšího rozkvětu dosáhla okolo roku 1907, kdy vlastnila své filiárky v Polsku, Jugoslávii a Slovensku. Vyráběla hasící, stříkací, čerpací a dopravní stroje, které vyvážela do všech koutů tehdejšího Rakousko-Uherského mocnářství.

Tato stříkačka byla zakoupena do našeho sboru SDH Moravské Prusy roku 1892 v době založení sboru. Spolu s ní byly zakoupeny také 2 kamzíkové žebře, přistavovací žebř 11 metrů dlouhý a jiné hasičské nářadí a náčiní v celkové hodnotě 1350 zlatých (dle naší kroniky).

Údajé o stříkačce

• Ruční, zápřahová čtyřkolová stříkačka horského typu (koňská)
  • Jednostranně sací, jednoproudová
  • Nasávání a výtlak vody je řešen pomocí mosazných pístů umístěných v mosazných válcích a utěsněných pomocí kožených manžet (princip vzduchové pumpičky)